Szczypta historii

Zabytkowe wnętrza
  • standardowa czcionka
  • Największa czcionka
  • barwa dla niewidomych
  • Szczypta historii

Szczypta historii

Podziemia, w których dziś mieści się Pałacowa Restauracja, mieszczą się dokładnie pod Salą Balową. Jest to okrągłe pomieszczenie, z centralnie usytuowanym filarem wspierającym kolebkowo-krzyżowe sklepienie. Powierzchnię filaru, jak i ścian tej oraz sąsiedniej sali pokrywają kreskowe malowidła wykonane w roku 1776 przez malarza Antonio Tavelliego.

Utrzymane są w odcieniach beżu, ciepłych brązów i zieleni i przedstawiają pejzaże ożywione postaciami ludzi i zwierząt oraz elementami architektury. Na środkowym filarze widzimy kąpiące się nimfy i wyłaniającego się z gęstego sitowia satyra, zaś po przeciwnej stronie filaru – dwa łabędzie.

Na ścianach możemy podziwiać rozległe krajobrazy z budynkami, akweduktami i grotami. W niszy znajduje się pejzaż z łąką i fragmentem drewnianego budynku.

Tak udekorowane sale miały imitować wnętrza naturalnych grot i podobnie jak w przypadku ogrodu zimowego były jeszcze jednym sposobem wprowadzenia przyrody do wnętrza budynku.

Nasi Goście zachwyceni zabytkową dekoracją Restauracji, często powracają i ponownie powierzają nam organizację uroczystości, bo jak mówią: „miło jest znów poczuć historię tego miejsca”.