Festiwal Nauki 2014

Zobacz relację z XVIII Festiwalu Nauki "SAPERE AUDE" Pałac w Jabłonnie 20 i 21 września 2014r oraz z IV Festiwalu Muzycznego im. Bogny Sokorskiej
Zobacz WIDEO

XVIII Festiwal Nauki "SAPERE AUDE"

w PAN Domu Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie
w dniach 20 i 21 września 2014r. w godzinach 10-16

Patronat: Prezes Polskiej Akademii Nauk, Starosta Powiatu Legionowskiego, Wójt Gminy Jabłonna
Patronat honorowy: Marszałek województwa mazowieckiego
Patronat medialny: Mazowieckie To i Owo Legionowo, Radio dla Ciebie, LTV

sobota 20 września

Warszawski Uniwersytet Medyczny
1. Zachorować w Księstwie Warszawskim – M. Turos g. 10-16, P.
2. „Z raportem do księcia ministra" – M. Turos g. 11 W.
3. Szpital Pluszowego Misia – EMSA g. 10-16 P. Wa.
4. Transplantacja – dawcy szpiku – EMSA g. 10-16
5. 4Life – jak udzielać pierwszej pomocy – EMSA g. 10-16 P. Wa.

Instytut Agrofizyki PAN z Lublina
1. Co smakuje bakteriom? J. Lalak, g. 10-16 P.
2. Co piszczy w osadzie czynnym – mali mieszkańcy oczyszczalni ścieków – I. K. Jaromin-Gleń, W. Stelmach, g. 10-16 P.
3. Zjawisko tarcia w materiałach ziarnistych – J. Wiącek, D. Wiącek, g. 10-16 P.

Koło Naukowe Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, KN ONYKS
1. Szkółka lutowania – g. 10-16 P. W.
2. Gadżety elektroniczne – g. 10-16 P. Wys.
3. Pong – g. 10-16 P. Wa.

Instytut Archeologii i Etnologii PAN
1. Dzieci Kolberga, Etnologia XXI wieku, g. 10-16, Wys. P.
2. Pozyskane z przeszłości, Z badań IEA PAN w XXI wieku – Z. Kubiatowski, g. 10-16, Wys. P.

Centrum Badań Kosmicznych PAN
1. Komety – od wirów ognistych po czasy współczesne – R. Gabryszewski g. 12 W.
2. Satelity w służbie Ziemi – A. Grzegorczyk, M. Krupiński, g. 10, 11 Wa.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
1. Pokaz badań słuchu – g. 10-16 P. Wa.
2. Nowoczesne technologie wspomagające słuch – g. 10-16 W.

Instytut Geofizyki PAN
1. Magnetyczny "pies na smyczy" – g. 10-16 P.
2. Dlaczego trzęsienia ziemi burzą budynki...? – g. 10-16 P. 
3. Geofizykz w szkole – g.10-14 P.

Muzeum Historyczne w Legionowie

1. Oficerska Szkoła Aeronautyczna 1919-1924, Z. Kozak, Z. Moszumański, J. Szczepański, g. 15.00 P.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego
1. Jak powstało miasto Legionowo – A. Gogolewska, g. 10-12
2. Drugie śniadanie, które chętnie zje uczeń w szkole – A. Budna, K. Kubacka, g. 12-14 
3. Energetyka odnawialna w domu – G. Mankiewicz, J. Frymark g.14-16 

Wydawnictwo AJAKS
1. Prezentacja publikacji historyczno-naukowych, g. 10-16

PAN Archiwum w Warszawie
1. Powstanie Warszawskie w zasobie PAN Archiwum Warszawskie, g. 10-16, W., Konkurs
2. Skarby archiwum PAN - źródło wiedzy i wzruszeń - J. Arvaniti, g. 10-16, P.

3. 60-lecie Archiwum PAN - B. Borkowski, F

Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN im. Jana Kielanowskiego
1. Czy na pewno: pij mleko? – M.K. Zielińska-Górska –  P. Wa

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego z Legionowa
1. Niezwykła codzienność od zaplecza – M. Chałubek, g. 10-14 P.
2. Medialni odkrywcy – sleevface – B. Narel, E. Vedral, g. 10-14 P.
3. Biologiczno – chemiczne prawdy i mity związane z odżywianiem i żywnością – A. Majczyk, g.10-14 P.

Fundacja Niezależnych Inicjatyw Studenckich im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
1. Zabawy ekonomiczno-matematyczne – g. 10-16, P. Wa.

Instytut Maszyn Przepływowych PAN
1. Elektrodynamiczny filtr powietrza – g. 10-16 P. Wa.
2. Plazma mikrofalowa do celów medycznych – g. 10-16 P. Wa.

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie
1. Prezentacja busa edukacyjnego i dwóch motocykli służbowych – Zakład Ruchu Drogowego, g. 10-16 P.
2. Technika Kryminalistyczna – daktyloskopowanie – Zakład Szkoleń Specjalnych, g. 10-16 P.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie
1. Taktyka działań ratowniczo – gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej – g. 10-16 P. Wys.

Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej
1. Promieniowanie jonizujące: alfa, beta, gamma i X – P. Krajewski, K. Ciupek, g. 10-16 P.

Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka

1. Białołęka Prison- Art.- Sztuka zza krat – galeria prac, g. 10-16
2. Więzienie stracony czas – film, g. 10-16
3. Ujarzmić przestępcę – prezentacja g. 10-16
4. Napraw swój błąd u boku bliskich – prezentacja g. 10-16
5. Kobiety w służbach mundurowych – wystawa, g. 10-16
6. Mundur nie chroni przed przemocą – prezentacja, g. 10-16
7. Działalność kulturalna, oświatowa i resocjalizacyjna – wystawa, g. 10-16

Instytut Chemii Organicznej PAN
1. Chemia dla każdego, g. 10-14 Wa.

Ambasada Gruzji
1. Gruzja-Unikalny Skarb Europy – g. 10-16 P.

Ambasada Bułgarii
1. Bułgaria – ludzie, kultura, krajobrazy – g. 10-16 P.

Państwowe Muzeum Archeologiczne
1. Ceramiczne puzzle – A. Bart, g. 10-16 W.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
1. Madamme Recamier – Wydział Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków -  A. Duda – g. 12 P.

Pracownia Konserwacji Zabytków
1. Makata chińska z przedstawieniem bóstwa długowieczności i szczęścia – Shou Lao, jadącego na jelonku, ze zbiorów PAN DZiK- M.Ratajczak – g. 13 P.

Stowarzyszenie KERAMOS
1. Sztuka ceramiki – g. 10-16 Wa.

Akademia Pedagogiki Specjalnej
1. W świecie niewidomych - g. 10-16 P. W.
2. W świecie wyobraźni – g. 10-16 P. W.
3. Mówiące komputery – g. 10-16 P. W.

Legionowskie Koło Robotyki LEGROBOT, Stowarzyszenie Obywatele mają prawa
1. LEGROBOT prezentacja robotów – R. Szymański, J. Kita g. 10-16 P. Wa.
2. Szkoła lutowania g. 10-16 P.
3. Krótki kurs drukowania w 3D g. 10-16 P.

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie
1. Ziemniak rośliną wszechstronnie użytkową – K. Zarzyńska g. 10-16 P.

Wydział Elektryczny Politechnika Śląska
1. Zawody robotów klasy HEXOR – T. Stenzel, g. 10-16 P. Wa.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Niepubliczne Europejskie Gimnazjum Językowe w Legionowie
1. Granice naszego języka są granicami naszego świata – g. 10-16 P. Wa.

Fundacja ART
1. Tkactwo – g. 10-16 Wa.
2. Zielarstwo ludowe – g. 10-16, Wa.

Zamek Królewski, Dział Oświatowy
1. Książę Józef Poniatowski i mieszkańcy pałacu pod Blachą – g. 10-16 P. Wa.

2. Ploteczki spod Blachy - przedstawienie – g. 12.

Instytut Sztuki PAN
1. Mała elegantka, mały elegant – moda dziecięca przełomu XVIII i IX wieku – A. Straszewska g. 10-16 P.
2. Ubiory dziecięce w XVIII i na początku XIX wieku w kontekście oświeceniowych koncepcji dzieciństwa – A. Straszewska g. 10-14 P. Wyk.

3. Przyjaciele dzieciństwa.Świat zabawek i zabaw w XVIII wiecznej Polsce - A.Wiszniewska - g. 10-16 P. Wys.

Stowarzyszenie Historya z Wołomina
1. Prezentacja replik ubiorów z czasów księcia Józefa Poniatowskiego – E. Litwiniak, g. 10-14 P.

PAN Ogród Botaniczny - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie
1. Rewolucje w ewolucji – g. 10-16 P.
2. Rośliny przodków – od rajskiego jabłka do... – g.10-16 P.

Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska
1. Pokazy chemiczne – Naukowe Koło Chemiczne Flogiston – g. 10-16 P.

Koło Naukowe Studentów PW, SKAP
1. Pokaz pojazdu kropelka – g.10-16 P. Wys.
2. Przejazd samochodem elektrycznym pac-car – g. 10-16 P.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Jabłonna
1. Nowoczesne leśnictwo i edukacja leśna – E. Grzywacz, g. 10-16 P. Wa.

Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Naczelna Organizacja Techniczna
1. Inteligentne budownictwo – E. Łukasik, K. Okraszewski g. 10-16, P.
2. Laska dla niewidzących – E. Łukasik, K. Okraszewski g. 10-16 P.
3. Miasto przyszłości – E. Łukasik, K. Okraszewski g. 10-16 P.

Narodowy Bank Polski
1. Bank banków – g. 10-16 P. Wa.

Akademia Wychowania Fizycznego

1. Moja postawa ciała, moja budowa ciała g. 10-16 P. Wa.
2. Pomiary składu ciała g. 10-16 P. Wa.
3. Ocena prostych sprawności motorycznych? g. 10-16 P. Wa.

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa
1. Towarzystwo Przyjaciół Legionowa – g. 10-16 P.

Mateusz Zaremba, Adam Kita
1. Fokus One - kosmos w 3D – czyli jak każdy może wysłać balon w kosmos g. 10-16 P. Wa.

Pasieka Miodomilowy Las 
1. Wieści z ula, czyli o obyczajach pszczół, g. 10-16  P. Wa.
2. Woskiem malowane, czyli enkaustyka, g. 10-16  P. Wa.

Polskie Towarzystwo Idealnej Edukacji
1. Ajurweda - naukowe podstawy doskonałego zdrowia  - K. Słowiński – g. 10-16 P. 

 

Impreza towarzysząca:
Lubię czytać dzieciom – Aktor X g. 11., Aktor Y g. 13., D. Papis g. 15.

 

 

niedziela 21 września

Warszawski Uniwersytet Medyczny
1. Zachorować w Księstwie Warszawskim – M. Turos g. 10-16 P.
2. „Książe Józef jako administrator wojskowej służby zdrowia" – M. Turos g. 11 W.
3. Szpital Pluszowego Misia – EMSA g. 10-16 P. Wa.
4. Transplantacja – dawcy szpiku, – EMSA g. 10-16 P.
5. 4Life – jak udzielać pierwszej pomocy – EMSA g. 10-16 P. W.

Koło Naukowe Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, KN ONYKS
1. Szkółka lutowania – g. 10-16 P. W.
2. Gadżety elektroniczne – g. 10-16 P. Wys.
3. Pong – g. 10-16 P. Wa.

Instytut Archeologii i Etnologii PAN
1. Dzieci Kolberga, Etnologia XXI wieku, g. 10-16, Wys, P.
2. Pozyskane z przeszłości; Z badań IEA PAN w Xxi wieku – Z. Kubiatowski, g. 10-16, Wys. P.

Centrum Badań Kosmicznych PAN
1. Sygnały geodynamiczne i ich przyczyny – M. Kaczorowski g. 12-14 P. W. Wa.

PAN Archiwum w Warszawie

1. Powstanie Warszawskie w zasobie PAN Archiwum Warszawskie, g. 10-16, W., Konkurs
2. Skarby archiwum PAN - źródło wiedzy i wzruszeń - J. Arvaniti, g. 10-16, P.

3. 60-lecie Archiwum PAN - B. Borkowski, F

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie
1. Taktyka działań ratowniczo – gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej – g. 10-16, P. Wys.

Studenckie Koło Astronautyczne PW

1. Model pierwszego polskiego satelity PW-Sata – g. 10-16 P. Wa.
2. Testowanie czujników wykorzystywanych w satelitach; łazika ARES i łazika Skarabeusz – g. 10-16 P. Wa.
3. Modele rakiet i gondol od balonu stratosferycznego – g. 10-16 P. Wa.

Instytut Maszyn Przepływowych PAN
1. Elektrodynamiczny filtr powietrza – g. 10-16 P. Wa.
2. Plazma mikrofalowa do celów medycznych – g. 10-16 P. Wa.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego
1. Jak powstało miasto Legionowo – A. Gogolewska, g. 10-12
2. Drugie śniadanie, które chętnie zje uczeń w szkole – A. Budna, K. Kubacka, g. 12-14 
3. Energetyka odnawialna w domu – G. Mankiewicz, J. Frymark g.14-16

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej i Bimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi

1. Hokus pokus fizykus – A. Wichrowska, g. 10-14 P.

2. Ciekawy świat chemii – A. Łozińska, B. Łączyńska g. 10-14 P.
3. Złoto, srebro i inne skarby.... – R. Banach, E. Senderowska, g. 10-14 P.
4. Szkiełkiem i okiem czyli "Kto" mieszka w kropli wody? – M. Rychnik, g. 10-14 P.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
1. Pokaz badań słuchu – g. 10-16 P. Wa.
2. Nowoczesne technologie wspomagające słuch – g. 10-16 W.

Instytut Chemii Organicznej PAN

1. Chemia dla każdego, g. 10-14 P.

Ambasada Gruzji
1. Gruzja-unikalny Skarb Europy – g. 10-16 P.

Ambasada Bułgarii
1. Bułgaria – ludzie, kultura, krajobrazy – g. 10-16 P.

Państwowe Muzeum Archeologiczne
1. Ceramiczne puzzle – A. Bart, g. 10-16 Wa.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
1. Madamme Recamier – Wydział Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków A. Duda – g. 12 P.

2. Wystawa - Ogólnopolski Plener Rysunkowo-Malarski Zespół Szkół Plastycznych z Koła g. 14 Wys.

Pracownie Konserwacji Zabytków
1. Makata chińska z przedstawieniem bóstwa długowieczności i szczęścia – Shou Lao, jadącego na jelonku, ze zbiorów PAN DZiK – g. 11 P.

Stowarzyszenie KERAMOS
1. Sztuka ceramiki – g. 10-16 Wa.

Fundacja Niezależnych Inicjatyw Studenckich im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
1. Zabawy ekonomiczno-matematyczne – g. 10-16 P. Wa.

Akademia Pedagogiki Specjalnej
1. W świecie niewidomych - g. 10-16 P. W.
2. W świecie wyobraźni – g. 10-16 P. W.
3. Mówiące komputery – g. 10-16 P. W.

Legionowskie Koło Robotyki LEGROBOT, Stowarzyszenie Obywatele mają prawa
1. LEGROBOT prezentacja robotów – R. Szymański, J. Kita g. 10-16, P. Wa.
2. Szkoła lutowania g. 10-16 P.
3. Krótki kurs drukowania w 3D g. 10-16 P.

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie
1. Ziemniak rośliną wszechstronnie użytkową – K. Zarzyńska g. 10-16, P.

Wydział Elektryczny Politechnika Śląska
1. Zawody robotów klasy HEXOR – T. Stenzel, g. 10-16, P. Wa.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Niepubliczne Europejskie Gimnazjum Językowe w Legionowie
1. Granice naszego języka są granicami naszego świata – g. 10-16 P. Wa.

Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka

1. Białołęka Prison- Art.- Sztuka zza krat – galeria prac, g. 10-16
2. Napraw swój błąd u boku bliskich – prezentacja g. 10-16
3. Kobiety w służbach mundurowych – wystawa, g. 10-16
4. Mundur nie chroni przed przemocą – prezentacja, g. 10-16
5. Działalność kulturalna, oświatowa i resocjalizacyjna – wystawa, g. 10-16

6. Oddział Otwarty - koncert, g. 15

 

Fundacja ART
1. Koncert wielokulturowy „Warszawska wycinanka" 200.lecie O. Kolberga g. 12.
2. Tkactwo – g. 10-16 Wa.
3. Zielarstwo ludowe – g. 10-16 Wa.

Zamek Królewski, Dział Oświatowy
1. Książę Józef Poniatowski i mieszkańcy pałacu pod Blachą – g. 10-16 P. Wa.

2. Ploteczki spod Blachy - przedstawienie – g. 11.30

Instytut Sztuki PAN
1. Mała elegantka, mały elegant – moda dziecięca przełomu XVIII i IX wieku – A. Straszewska g. 10-16 P.
2. Ubiory dziecięce w XVIII i na początku XIX wieku w kontekście oświeceniowych koncepcji dzieciństwa – A. Straszewska g. 10-14 P. W.

3. Przyjaciele dzieciństwa. Świat zabawek i zabaw w XVIII wiecznej Polsce - A. Wiszniewska - g. 10-16 P. Wys.

Stowarzyszenie Historya z Wołomina
1. Prezentacja replik ubiorów z czasów księcia Józefa Poniatowskiego – E. Litwiniak, g. 10-14 P.

PAN Ogród Botaniczny - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie
1. Rewolucje w ewolucji – g. 10-16 P. Wa.
2. Rośliny przodków – od rajskiego jabłka do... – g.10-16 P.  Wa.

Koło Naukowe Studentów PW, SKAP
1. Pokaz pojazdu kropelka – g.10-16  P. Wys.
2. Przejazd samochodem elektrycznym pac-car – g. 10-16  P.

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
1. Wprost z Egiptu: Sakkara po kolejnej kampanii wykopaliskowej – K. J. Myśliwiec, g. 11 W.

Instytut Psychologii PAN
1. Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w psychologii – G. Pochwatko, M. Skorko – g. 10-16  P.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Jabłonna
1. Nowoczesne leśnictwo i edukacja leśna – E. Grzywacz, g. 10-16 P. Wa.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi
1. Niebezpieczna apteczka - leki odręcznej sprzedaży jako środki odurzające – J. Zawilska, g. 12. W.

Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Naczelna Organizacja Techniczna
4. Inteligentne budownictwo – E. Łukasik, K. Okraszewski g. 10-16  P.
5. Laska dla niewidzących – E. Łukasik, K. Okraszewski g. 10-16 P.
6. Miasto przyszłości – E. Łukasik, K. Okraszewski g. 10-16 P.

Akademia Młodych Uczonych PAN
1. Układ pokarmowy – jak wygląda od środka – J. Fichna Uniwersytet Medyczny w Łodzi – g. 10-16, P.
2. O spadkach, testamentach i dziedziczeniu – K. Osajda Uniwersytet Warszawski – g. 11.30, 14.30. P. W.
3. Światłowody aktywne jako elementy urządzeń i systemów fotonicznych – D. Dorosz Politechnika Białostocka – g. 11.30 14.00 P.
4. Konkurs „Spotkania ponad czasem z mitologią Greków i Rzymian" - zespół pani Katarzyny Marciniak Uniwersytet Warszawski - g.12.

Narodowy Bank Polski

1. Bank banków – g. 10-16 P. Wa.

Akademia Wychowania Fizycznego
1. Moja postawa ciała, moja budowa ciała g. 10-16 P. Wa.
2. Pomiary składu ciała g. 10-16 P. Wa.
3. Ocena prostych sprawności motorycznych? g. 10-16 P. Wa.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

1. Koncert z cyklu Pałacowe spotkania z muzyką g. 13

Mateusz Zaremba, Adam Kita

1. Fokus One - kosmos w 3D – czyli jak każdy może wysłać balon w kosmos g. 10-16 P. Wa.

 

Pasieka Miodomilowy Las 

1. Wieści z ula, czyli o obyczajach pszczół, g. 10-16, P. Wa
2. Woskiem malowane, czyli enkaustyka, g. 10-16, P. Wa.

Polskie Towarzystwo Idealnej Edukacji
1. Wastu - kanonm architektury przynoszącej szczęście  - A.Baran SARP – g. 10-16 

2. Poloneza czas zacząć - warsztaty tańców narodowych - K. Michałowska, g. 11-13

Impreza towarzysząca:
Lubię czytać dzieciom – Aktor X g. 11., Aktor Y g. 13., Aktor Z g. 15.

Mazowieckie To i Owo, Stowarzyszenie Obywatele mają Prawa
1. IV Mazowiecki Konkurs Nalewek "NALEWKA KSIĘCIA PEPI" - R. Szymański, J. Kita Jabłonna 2014 g. 10-15, ogłoszenie wyników g. 15